Hlídejte si svoji internetovou identitu.
Chraňte svoje dobré jméno na internetu.
Jak odstranit nechtěné fotografie a videa z Facebooku
Přichází nám množství dotazů na odstranění jednotlivých fotografií a videa z Facebooku. Nejčastějším důvodem bývá zneužití těchto médií jinou osobou, osobní msta, šikana nebo vydírání. Pokud se s takovým jevem osobně setkáte, máte hned několik možností, jak se nevhodný obsah o Vás pokusit smazat.
Jako první se pokuste domluvit s uživatelem, který takový obsah vystavil. Naše zkušenosti ukazují, že se tím celý problém často vyřeší. Pročtěte si Podmínky a zásady služby Facebook a pokuste se argumentovat tím, že vystavením konkrétního obsahu o Vás uživatel tyto pravidla porušuje. Pokud dohoda není možná, postupujte pomocí následujících kroků:
Fotku, video, ale i jakýkoliv jiný typ příspěvku můžete Facebooku nahlásit ke kontrole. Podmínkou je být přihlášen na Facebooku pod svým jménem. Pro ty, kteří nemají účet na Facebooku je potřeba postupovat podle návodu, který Facebook poskytuje zde.
- Kliknutím danou fotku nebo video rozbalte.
- Najeďte myší na fotku nebo video a v pravém dolním rohu klikněte na Možnosti.
- U fotek klikněte na Nahlásit fotku, u videí na Nahlásit video.
- Zvolte možnost, která problém nejlépe vystihuje, a postupujte podle pokynů na obrazovce.
Po vyplnění krátkého formuláře bude Vaše žádost zaslána Facebooku, který ji vyhodnotí. Zde bychom chtěli apelovat na trpělivost. Může se stát, že vyhodnocení přijde za několik hodin nebo i za několik dnů. Facebook buď vaší žádost vyhodnotí jako oprávněnou, nebo ji neuzná s odvoláním se na své Podmínky a zásady. Ty jsou tvořeny v prostředí USA, od českých zákonů a zvyků se mohou lišit právě například v oblasti ochrany soukromí nebo svobody projevu.
I v případě prvního neúspěchu nejsou všechny možnosti vyčerpány. Facebook nabízí velké množství tématicky zaměřených formulářů ve svém Centru nápovědy.
- Požádejte Facebook o odstranění videa, či fotografie pomocí formuláře porušení práva na ochranu soukromí.
- Pro autora videa či fotografie, je k dispozici speciální formulář nahlášení porušení autorských práv.
- Jste rodič a chcete nahlásit fotku nebo video, které porušuje právo na ochranu soukromí Vašeho dítěte? Facebook nabízí formulář pro rodiče dětí.
- Když vás někdo šikanuje nebo vydírá, Facebook zřídil Centrum prevence šikany.
Co bychom poradili na závěr? Základem je prevence. V případě, že vy sami vystavíte fotografii na svém profilu a někdo ji použije, je situace složitější. Vystavením fotografie na Facebook jste se vzdali práv k ní samotné a žádat o její odstranění je komplikované.
Pokud jste obětí systematické a dlouhodobé kyberšikany, a to nejen na Facebooku, svěřte se do péče odborníků. Kontaktujte nás přes formulář Moje Reputace a my Vaší situaci zhodnotíme a navrhneme adekvátní řešení. Služba Moje Reputace je určena fyzickým osobám, podnikatelům a firmám.